Wiadomości z Żor

Rozsławiają Żory i wpływają na rozwój miasta. Oto laureaci nagrody Phoenix Sariensis 2024

  • Dodano: 2024-02-20 08:15, aktualizacja: 2024-02-20 08:41

Już po raz 25. Prezydent Waldemar Socha wręczył najważniejsze miejskie nagrody, czyli Phoenix Sariensis. Trzy przepiękne statuetki trafiły w ręce wyjątkowych laureatów podczas uroczystej gali, która odbyła się w kinie "Na Starówce".

Prezydent Żor wręczył nagrody Phoenix Sariensis

Nagroda miejska Phoenix Sariensis jest dowodem prestiżu i szacunku, jakim laureat cieszy się w naszym mieście z uwagi na swoją działalność. Statuetki zaprojektowane przez żorzanina Henryka Michalika przyznawane są dorocznie instytucjom, organizacjom, stowarzyszeniom, firmom i osobom szczególnie zasłużonym dla miasta Żory lub wyróżniającym się w jego promocji w kraju bądź poza jego granicami, a także wspierającym działania z zakresu edukacji, oświaty, sportu, ekologii, kultury i sztuki, pomocy społecznej i ochrony zdrowia, wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz organizowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

O przyznaniu nagrody decyduje Kapituła, której przewodniczy Prezydent Miasta Żory - Waldemar Socha. W tym roku Kapituła, po zapoznaniu się z nominacjami, zdecydowała o przyznaniu trzech statuetek Phoenix Sariensis 2024.

Laureaci nagród miejskich w Żorach

Pierwszym z laureatów została firma Jelux Polska Sp. z o.o., która od wielu lat działa w branży mięsnej -  najpierw w Mikołowie, a w 2016 roku przeniosła się do nowej siedziby w Żorach, gdzie duże powierzchnie magazynowe oraz nowoczesne biura pozwoliły na jej dalszy rozwój. Firma ta jest jednym z najczęściej wybieranych dostawców jelit naturalnych w Polsce. Od początku działalności dostarcza swoje produkty do zakładów mięsnych na terenie całego kraju, dbając przy tym o najwyższą jakość, zgodną ze standardami Unii Europejskiej. Budując pozycję rynkowego lidera, firma ta wzbogaciła swoją ofertę o nowe produkty, wśród których można znaleźć szeroką gamę przypraw, osłonek naturalnych i innych akcesoriów niezbędnych do produkcji własnych wyrobów. Importuje m.in. Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Południowej, tak by nawet najbardziej wymagający klient znalazł odpowiedni produkt, dopasowany do jego potrzeb. Za swoją działalność firma ta była już wielokrotnie nagradzana m.in. tytułem „Przejrzystej firmy” oraz „Firmy z Jakością”, nadanym przez Izbę  Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. To także laureat rankingu Miesięcznika FORBES „Diamenty Forbesa 2023”. W imieniu firmy Jelux nagrodę z rąk Prezydenta Waldemara Sochy odebrali właściciel Marek Kawka oraz członek zarządu Damian Pisarek.

Druga ze statuetek trafiła do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom w Żorach! Rozpoczęło ono swoją dobroczynną działalność już w 1998 roku z inicjatywy pierwszego prezesa, śp. Jana Sochy. Początkowo pomoc ta kierowana była do potrzebujących dzieci i rodzin w Ukrainie. W kolejnych latach stowarzyszenie zaczęło działać także na terenie naszego miasta, niosąc pomoc potrzebującym dzieciom. Pod kierownictwem kolejno Jana Sochy, Ludwika Wróbla, Augustyny Kapy oraz Katarzyny Tyrtanii organizacja ta już od ponad 25 lat oferuje wsparcie dzieciom z ubogich rodzin, dzieciom z niepełnosprawnością, osobom chorym oraz rodzinom dysfunkcyjnym. Stowarzyszenie corocznie obejmuje swą pomocą około tysiąca dzieci, m.in. dofinansowując zajęcia wakacyjne, organizując spotkania okolicznościowe czy wycieczki oraz przygotowując dla dzieci paczki świąteczne i wyprawki szkolne. Ponadto rodziny w trudnych sytuacjach życiowych, takich jak choroba czy utrata pracy mogą liczyć ze strony stowarzyszenia na pomoc materialną, finansową, zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego czy  aparatury medycznej. Członkowie stowarzyszenia prowadzą też warsztaty dla dzieci szkolnych, a także dla ich rodziców. Ich działalność symbolicznie zatoczyła krąg, gdy w związku z wojną w Ukrainie, Stowarzyszenie zorganizowało i objęło pomocą materialną i żywnościową uchodźców, którzy dotarli do naszego miasta oraz organizowało wysyłkę darów właśnie do Ukrainy. W imieniu stowarzyszenia nagrodę odebrały prezes Katarzyna Tyrtania oraz wiceprezes Sabina Chyła.

Do grona znamienitych laureatów nagrody Phoenix Sariensis dołączyła także wybitna fryzjerka, stylistka i edukatorka – Alicja Glos-Krawczyk. Kontynuuje ona wspaniałą tradycję wielopokoleniowej, rodzinnej firmy, działającej w naszym mieście od 1935 roku. Jednocześnie jednak swoją pracowitością i ogromnym talentem wzniosła  rzemiosło na światowy poziom, zamieniają je w prawdziwą sztukę. Od 30 lat jest fryzjerką-stylistką, a od 26 lat także edukatorką, szkolącą innych. To współzałożycielka prężnie rozwijającej się Akademii Fryzjerskiej GAAK, w której pasja do fryzjerstwa przeradza się w profesjonalną wiedzę i umiejętności. Tegoroczna laureatka Phoenix Sariensis to wybitna postać w świecie polskiego fryzjerstwa - wizjonerka, która tworzy niezwykle spójne projekty: od doboru modelki, przez koloryzację, odpowiednie strzyżenie, aranżację ubioru, aż po makijaż. Jej artystyczne wizje są doceniane na całym świecie, czego dowodem są okładki prestiżowych pism modowych i branżowych m.in. we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii czy Stanach Zjednoczonych. Wybitnie udany był dla niej 2023 rok, kiedy w prestiżowym konkursie Hairdressing Prestige Awards 2023 została uznana „Stylistą Roku”. W tym samym konkursie Akademia GAAK otrzymała też nagrody dla „Akademii Roku” i  „Kolekcji Roku”, przez co stała się pierwszą w historii firmą, która otrzymała aż trzy tytuły w jednym roku.  W tym samym roku żorzanka otrzymała też zaproszenie i wzięła udział w jednym z najważniejszych wydarzeń w świecie mody, czyli London Fashion Week, gdzie stylizowała modelki na czterech pokazach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również