Wiadomości z Żor

Jak zacząć żyć bardziej eko i przekonać do tego innych?

  • Dodano: 2024-04-22 16:30

Być eko to znaczy żyć świadomie, dokonywać wyborów, które są zgodne z ideą ochrony środowiska. Ekologiczna postawa oznacza podejmowanie działań, które minimalizują negatywny wpływ człowieka na planetę. Troszczyć się o losy Ziemi i przyszłych pokoleń można wielowymiarowo, zaczynając od zmiany codziennych nawyków i wprowadzenia eko-dyscypliny do swojego domu.

Działaj lokalnie, zacznij od siebie i swojej rodziny

Chcąc dbać o świat, warto rozpocząć od tego, by przyjrzeć się swoim nawykom. Ekologia w domu to podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie naszego wpływu na środowisko naturalne poprzez świadome wybory i codzienne zwyczaje. Jednym z nich jest wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których się nie przebywa. Właściwe jest również odłączanie od prądu ładowarek. Radio, komputer, czy telewizor również nie muszą być włączone, gdy się z nich nie korzysta.

Na każdym kroku słyszy się o tym, żeby segregować śmieci, warto uczulać na to już najmłodszych. Nasze społeczeństwo generuje ogromną ilość odpadów, ale sam recykling nie wystarczy. Trzeba zwrócić uwagę na to, co się wyrzuca i ile rzeczy się kupuje. Zamiast sięgać po marketową rzodkiewkę czy pomidory w plastikowym opakowaniu, lepiej zrobić zakupy w lokalnym warzywniaku i zapakować je w lniane torby, które mogą służyć przez długi czas.

Wyrzucanie kurtki czy spodni lub zabawek tylko dlatego, że się znudziły i zajmują miejsce, też nie jest dobrym pomysłem. Produkcja ubrań i przedmiotów wymaga m.in. zużycia znacznej ilości wody, przetwarzanie surowców prowadzi do emisji gazów cieplarnianych. Zbędne rzeczy można oddać lub sprzedać. Warto zaznajomić się z filozofią zero waste.

Jeśli oszczędza się prąd, wodę, segreguje śmieci, robi świadome zakupy, a chce się zdziałać jeszcze więcej dla środowiska, co dodatkowo można zrobić? Jednym z pomysłów jest zastąpienie trawników łąkami kwietnymi. Osoby, które mają ogród lub działkę, zamiast tracić wodę, by podlewać trawę, energię i czas, by ją kosić, mogą wykorzystać rośliny miododajne, by ozdobić przestrzeń, zapewnić owadom pożywienie i zadbać o bioróżnorodność. Łąki kwiatowe filtrują powietrze, nie wymagają nawożenia, zatrzymują wodę opadową, ograniczając ryzyko podtopień, pięknie się prezentują, eliminują efekt wyspy ciepła w mieście, zmniejszając temperaturę podczas upałów. Samo wystawienie donic z kwiatami na okienny parapet lub balkon również będzie dobrym pomysłem i pomoże w ratowaniu pszczół.

Wspieranie proekologicznych fundacji i przyłączanie się do akcji pomocowych

Przestawienie się na tryb proekologiczny i codzienne wybory oraz praktyki, które wraz z rodziną stosuje się w swoim domu, są bardzo ważne. Można rozszerzyć je o działania podejmowane w szkole czy miejscu pracy.

Dobrą opcją jest skorzystanie z warsztatów edukacyjnych dla najmłodszych, jak np. zajęcia na temat znaczenia pszczół i dzikich zapylaczy dla naszego środowiska. Spotkania prowadzone przez specjalistów pozwalają rozbudzić w dzieciach zainteresowanie i są cenną lekcją przyrody. Na tej stronie jest więcej informacji dotyczących tego, w jaki sposób można kształtować ekologiczne myślenie w placówkach edukacyjnych: https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/dzialania-ekologiczne-w-szkole-ekologia-dla-dzieci/.

Firmy również mogą włączyć się w ochronę środowiska. Warto zaangażować swój zespół pracowniczy i wspólnie brać udział w takich działaniach, jak np. odtworzenia zadrzewień śródpolnych, budowanie hotelików dla owadów, czy adoptowanie pszczół i zakładanie firmowych pasiek – we wszystkich tych akcjach pomagają doświadczeni członkowie fundacji, którzy informują, w jaki sposób można włączyć się w ekologiczne misje. Tego typu działalność nie tylko wpływa korzystnie na środowisko, ale też buduje pozytywny wizerunek firmy.

Działając razem, jako jednostki i społeczności – w domu, rodzinie, w gronie przyjaciół, w szkole i pracy, możemy przyczynić się do budowania lepszego, bardziej ekologicznego świata dla siebie i przyszłych pokoleń.

Wsparcie merytoryczne artykułu zapewniła Fundacja Pszczoła Musi Być.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zory.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.